Wykład i podręczniki - PODSTAWY EKONOMII

MAKROEKONOMIA II
Przejdź do treści
O WYKŁADZIE
 
        Makroekonomia II jest skrótowym opisem działania całej gospodarki przeznaczonym dla studentów znających już elementarną makroekonomię. Po kolei zajmujemy się alterntywnymi w stosunku do PKB miarami efektów pracy społeczeństwa gospodarującego, tzw. mikroekonomicznymi podstawami makroekonomii, teorią wzrostu gospodarczego, modelem ISLM, modelem ADAS i krzywymi Phillipsa wspartymi oczekiwaniami inflacyjnymi, teorią parytetu siły nabywczej i jej krytyką, polityką gospodarczą w gospodarce otwartej w krótkim i w długim okresie. Kończymy rzutem oka na rolę oczekiwań kursowych w gospodarce oraz na kryzysy walutowe.
         Makroekonomia II jest kontynuacją i rozwinięciem Makroekonomii I, której uczyłaś/eś się na pierwszym roku studiów. W efekcie, znajomość Makroekonomii I jest warunkiem koniecznym dokładnego zrozumienia Makroekonomii II.

O PODRĘCZNIKACH

Wykorzystuję m. in. podręczniki: R. Dornbusch, S. Fischer i R. Startz: Macroeconomics, McGraw-Hill 2003; D. Miles, A. Scott: Macroeconomics, John Wiley & Sons, Inc. 2005; M. Gärtner: Macroeconomics, Pearson Education Limited 2003; M. Burda, Ch. Wyplosz: Macroeconomics. A European Text, Oxford University Press (wydania z 2009 i z 2017 roku), N. Gregory Mankiw: Macroeconomics, Worth Publishers, Macmillan Learning, 2022. Zakładam opanowanie przez studentów podstaw makroekonomii (zob. np.: B. Czarny: Makroekonomia, OW SGH 2019). Skrypt do wykładu jest dostępny w tym serwisie internetowym.  
 
Warszawa, 28 września 2024 r.                                                                                        Bogusław Czarny

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2025 r., godz. 10:55.
Wróć do spisu treści